Tartalom:
ToggleMi a Lightyear?
A Lightyear észt alapítók által 2020-ban indított online befektetési platform/startup, ami 2023. április 4. óta érhető el Magyarországon is, magyar nyelvű felülettel és appal.
Az alapító páros, Martin Sokk és Mihkel Aamer, korábban a Wise-nál dolgoztak, és az európai befektetési piacban a következő hiányosságokat, problémákat állapították meg, amikre megoldást akartak találni:
- Drága és átláthatatlan díjstruktúrák
- Korlátozott hozzáférés a globális piachoz
- Korlátozott informálás és edukáció
Egy olyan platformot álmodtak meg, ami segít az embereknek egyszerűen, átláthatóan, biztonságosan, de főként plusz díjaktól mentesen pénzt befeketetni, akár globális piacon lévő értékpapírokba.
Befektetők széles körével (Taavet Hinrikus, a Wise társalapítója és Sten Tamkivi, a Teleport társalapítója, Jaan Tallinn, a Skype társalapítója…stb) így valósították meg a Lightyeart. 2022-ben például Richard Branson a Virgin Group tulajdonosa is beszállt a cégbe.
Lightyear promócióról fontos tudnivalók
Ha ezen a linken regisztrálsz és a regisztráció során megadod a ZSOLTFX promo kódot, akkor a Lightyear fiókodban 120 napig elérhető lesz egy olyan kedvezmény, amivel maximum 1 millió forintot tudsz átváltani konverziós díj nélkül euróra, amerikai dollárra és angol fontra.
A Lightyear banközi árfolyamon vált, ami egy kedvezményes, nagyon közeli a piaci középárfolyamhoz (pl. a Revolut árfolyamánál is jobb) és a devizaváltáskor 0,35% díjat számít fel. Ezt a díjat tudod megspórolni maximum 1 millió forint átváltásnál. Több részletben is válthatsz, ahogy eléred összesen az 1 millió forintot, utána már egy alacsony 0,35%-os díjat fog felszámolni a rendszer.
Fontos, hogy ez csak a normál Lightyear számládon/fiókodban érvényes, ha például nyitsz tartós befektetési számlát (TBSZ) a Lightyear fiókodban és arra beteszel forintot, akkor ott a TBSZ egyenlegeden nem tudsz díjmentesen devizát váltani ezzel a promócióval. Így mindenképpen a devizaváltást a normál Lightyear számládon végezd el és mondjuk az átváltott eurót tedd utána be a TBSZ-re.
A TBSZ egyenlegedről devizát sem tudsz kivenni a normál Lightyear számládra, csak akkor, ha megszünteted a TBSZ-t, ezért végezd el a díjmentes devizaváltást még előtte…
Az érvényesített promóciót a Lightyear mobil appban tudod megtekinteni:
1. Nyomj a bal felső sarokban található kör alakú profilképre.
2. Majd nyomj a ‘Beállítások’ menüpontra.
3. És utána nyomj a ‘Promóciók’ pontra, ott láthatod a ZSOLTFX promóciót, ha arra rámész, akkor láthatod a feltételeket:
Elérhető Lightyear kamatok
A Lightyear különlegessége, hogy a be nem fektetett pénz után is fizet betéti kamatot, amit havonta fizet ki az ügyfeleknek. A kamat mértéke természetesen változhat az aktuális piaci helyzetnek megfelelően, de jelenleg ezek az éves aktuális százalékok devizánként:
- Forint kamat: 5,12%
- Euró kamat: 2 %
- USD kamat: 3 %
- GBP kamat: 3 %
(a fenti éves kamatokat 2024. dec. 17-én írtam fel)
Az euró, dollár és angol font kamatok itt nem olyan magasak, ezért érdemes a széfekben befektetni, mert ott magasabbak az éves kamatok és a kifizetés is havonta történik. Itt a cikkben ebben a bekezdésben írok bővebben.
A többdevizás számlát nyújtó szolgáltatáson belül az ügyfelek dollár, font, euró és forint pénznemben is tarthatják pénzüket.
Nem kell lekötnöd az összeget ahhoz, hogy kamatot kapj, egyszerűen csak az egyenlegen tárolod és jóvá lesz írva minden hónapban.
A Lightyear segítségével több mint 3000 részvényhez és ETF-hez lehet hozzáférni többek között olyan piacokról, mint az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság vagy Németország.
Miből tud kamatot fizetni a Lightyear?
A számlákon tárolt, be nem fektetett összegeket a Lightyear befekteti, például országok rövid lejáratú állampapírjait vásárolja és az abból szerzett kamatokat/hozamok egy részét fizeti vissza a felhasználóknak.
Széfek/Megtakarítás számlák – Magasabb éves kamatokkal!
Ahogy írtam az előző részben, ha csak simán a Lightyear deviza egyenlegeken tárolsz pénzt, azok kamatoznak, viszont annál kicsit magasabb kamatok is elérhetőek alacsony kockázatú pénzpiaci alapokkal.
Ha portfólió menübe mész, akkor széfeket is létre tudsz hozni. Itt euróban, amerikai dollárban és angol fontban lehet befektetni (forintban itt nincs lehetőség).
A világ legnagyobb alapkezelőjének (BlackRock) pénzpiaci alapjait vásárolhatjuk (ezek a legalacsonyabb kockázatú pénzpiaci befektetéseik), amelyek ugyanúgy kötetlenek, bármikor be lehet tenni összeget és ki is lehet venni. Minimális befektetés: $1, £1, €1
A BlackRock a világ legnagyobb vagyonkezelője, több mint 10 billió dollárt kezel magánszemélyek és vállalatok számára szerte a világon.
Jelenleg ezeket az éves kamatokat kínálja (frissítve 2025.01.02.)*:
Euró – 3,01 %
Amerikai dollár – 4,56 %
Angol font – 4,91 %
A kamatokat havonta kapjuk meg és a széfbe kerülnek be, így utána már azzal az összeggel növelve lesz a kamat felszámolva a következő napon…
Változó, naponta kiszámított kamatláb. Ebből jön ki az éves kamat mértéke:
A Megtakarítás mögöttes alapjának célja a központi bank által közzétett egynapos kamatláb követése. A kamatokat az előző napi érték alapján érvényesítik, és Éves hozammutató (APY) formájában mutatják be, amely kamatok havi visszaforgatását is figyelembe veszi. A BlackRock és a Lightyear díjaival (0,1-0,25%) is számolnak (fenti éves százalékok már ezzel a díjjal terheltek)
*A befektetési szolgáltató a Lightyear Europe AS. A Széfekkel a pénzed pénzpiaci alapokba kerül, és a befektetés értéke nőhet és csökkenhet is. Feltételek érvényesek, szükség esetén kérd szakértő tanácsát. A feltüntetett érték a nettó változó, 2024.01.02-ei hozam.
Mennyire biztonságos a Lightyear?
A Lightyear az Észt tőzsdefelügyelet engedélyével nyújthat határon átnyúló szolgáltatást. Minden magyar Lightyear ügyfélre az észt tőzsdefelügyelet befektető védelmi alapja vonatkozik, ami 20.000 EUR-ig kártalanít.
Mivel egy startup cégtől van még szó, így üzletileg nem nyereséges a cég (de így kezdte a Wise és a Revolut is, utóbbinál még nem biztos, hogy nyereséges-e egyáltalán).
Logikusan az összes megtakarítás vagy családi vagyont nem itt tartanám, ahogy kizárólag egy pénzügyi intézetnél, banknál sem tartanám kizárólag. Érdemes diverzifikálni, többfelé elosztani a vagyonunkat. A Lightyear például arra jó lehet, hogy könnyen és gyorsan be tudjunk fektetni, ha csak a vagyonunk egy részét is itt tároljuk, legalább az után kaphatunk kamatokat folyamatosan.
Az itt leírtak, ahogy a cikk teljes tartalma sem számít befektetési vagy pénzügyi tanácsadásnak, ez a saját magánvéleményem, néhol tapasztalatokkal kiegészítve.
Lightyear vélemények
Saját véleményemet olvashatod igazából az egész cikkben.
De tekintsd meg a több száz online, valós véleményt a TrustPilot oldalon. A TrustPilot egy független online értékelésgyűjtő oldal, ami talán Magyarországon nem igen ismert, a cégek nem nagyon használják. Viszont világszerte népszerű, több ezer kisebb és nagyobb cég is megtalálható itt.
A Lightyear az értékelések alapján átlagosan 4,8-as értékelésű (5 a maximum), ami kiválónak számít. Természetesen a negatív véleményeket is el lehet olvasni, amit a cég meg is szokott válaszolni.
Mennyibe kerül, mik a díjak?
A Lightyear díjak oldalán is találsz információkat.
Amiket INGYEN biztosít a platform (máshol ezekért fizetni kell):
- Több deviza számla nyitása és kezelése
- USD, EUR, GBP számlaszámok
- Banki utalás
- Értékpapír letét
- ETF-ek kereskedése díjmentes (VanEck; SPDR; Invesco; iShares; LGIM…stb)
Amiért szolgáltatási díjat számítanak fel:
- US részvény (Microsoft; Amazon; Tesla…stb) vásárlás: 0,1% – max 1$/részvény
- EU részvény (SAP; L’Oreal; Hermes International…stb) vásárlás: 1€/részvény
- UK részvény (BP; Shell; AstraZeneca…stb) vásárlás: 1£/részvény
- Valuta váltás díja, mindig a valós árfolyamon: 0,35%
- Gyors befizetés bankkártyával (az ingyenes keret felett): 0,5%
- Pénzpiaci alap hozzájárulás: 0,09-0,30% (éves szinten)
- Havi kamat kifizetésből összegéből levont díj: 0,75%
Kell adózni a kamatok után? – Lightyear adózás
Igen. Magyarországon is adóköteles az ilyen típusú befektetés. A következő év elején le fogod tudni tölteni a Lightyear fiókodból az adóbevalláshoz szükséges kivonatot.
Nyereségre 15% SZJA-t és 2023. július 1. óta szerzett kamatjövedelemre külön 13% szochót is kell fizetni.
Természetesen a részvények, ETF és más tőzsdei befektetések nyereségei után is kell adózni.
További információkat az adóbevalláshoz egy könyvelőt vagy a NAV ügyfélszolgálatát keresd.
Lightyear regisztráció menete
Mindent beállítást, használati utasítást moblios Lightyear app-on keresztül mutatok meg.
Fontos információk a regisztráció előtt:
- Csak 18 éven felüliek regisztrálhatnak
- Személyes okmánnyal igazolnod kell magad (elsőnek a fényképes oldalról, majd a hátoldalról és utána egy selfie fotót is kell csinálni)
- A regisztrációnál meg kell adnod egy érvényes mobilszámot (erre érkezik minden kód, ami a regisztrációhoz és belépéshez szükséges)
- A Lightyear app-nál is mindig a legújabb verziót használd
Fiók létrehozása
Töltsd le a Lightyear appot Google Play, vagy App Storeon keresztül, ‘Lightyear: részvények, tőzsde’ néven fogod megtalálni mindkét áruházban.
A Lightyear app megnyitása után email címet, jelszót, érvényes, használatban lévő mobilszámodat kell megadnod többet között. Ez azért is fontos, mert erre a mobilszámra érkezik hitelesítő kód.
Menj végig a regisztrációs folyamaton, személyi igazolvány adatot, más azonosítási folyamatok is lesznek, amelyek normális regisztrációs lépések ilyen pénzügyi szolgáltatóknál.
Fontos, hogy itt minden tűpontosan legyen megadva, mert a későbbi adat igazolásnál (fotó készítése a személyi igazolványról + szelfi fotó készítése), ha nem egyeznek az adatok, nem fog sikerülni a regisztrációs folyamat. A születési dátum pedig kiemelt szerepet kap, mert pénzügyi szolgáltatást nyújtó platformról van szó, amit 18 éven aluliak nem vehetnek igénybe.
Weboldal böngészőben is elérhető!
Ebben a cikkben főleg a Lightyear mobil app felületéről mutatok képeket, mert ezt használják a legtöbben, de akik weboldal böngészőkben (pl.: Chrome, Safari, Firefox, Edge, Opera…) szeretnék a Lightyear fiókjukban kereskedni, azoknak is teljeskörűen elérhető és akár TBSZ számlát is tudnak kezelni onnan:
És olyan megjelenítési funkciók is működnek, mint a dark mode vagy a befektetések összegeinek elrejtése:
A regisztrációhoz viszont szükség van a továbbiakban is a mobil applikációra.
App felület és pénz hozzáadása
Ha rendben lezajlott a személyes adatok igazolása, akkor sikeresen elvégezted a regisztrációt a Lightyear-re.
Pénz hozzáadása az egyenlegedhez
Többféle módon tudod a Lightyear deviza egyenlegeidet felölteni.
Forint feltöltése esetén:
- Megadott gyűjtő forint számlaszámra tudsz beutalni.
- Apple Pay vagy Google Wallett-el tudod feltölteni.
- Debit bankkártyával tudod feltölteni.
Lépj be az appba és nyomj a ‘Befizetés’ pontra:
Bankszámlára forint beutalásának folyamata:
Itt egy belföldi forint gyűjtő bankszámlaszámot kapsz! Ehhez kapsz egy egyedi, saját kódot, amit a közleményben mindenképp meg kell adnod, ha beutalnál a forint Lightyear egyenlegedre. Ezzel az egyedi kóddal tudnak majd beazonosítani és a te forint egyenlegeden jóváírni az összeget:
A Lightyear nem számít fel díjat a beérkező utalások után, viszont a küldő bank felszámíthat az utalásra díjat.
Továbbá csak magyarországi székhelyű bankszámláról lehet beutalni forintot.
Bankkártyás feltöltés:
200 000 forintot díjmentesen tudsz feltölteni az Lightyear egyenlegedre. Ez egyszeri kedvezmény és ha elfogyott az 200 ezer forintos díjmentes limit, utána 0,5% díja lesz a bankkártyás feltöltésnek.
Google Pay és Google Wallet feltöltés:
Itt is elérhető a díjmentes feltöltési lehetőség, de nem külön jár ehhez is a 200 ezer forintos díjmentes limit, hanem beleszámít a bankkártyás feltöltésbe is. Tehát például díjmentesen fel tudsz tölteni 150 ezer forintot Apple Pay fizetési móddal és 50 ezer forintot egy debit bankkártyával.
Más devizák esetén a beutalás:
Amerikai dollár esetén is gyűjtő számlaszámot kapsz, így ott is a beutaláskor közleményben mindenképp add meg a saját kódodat.
Euró és angol font egyenleghez, saját névre szóló bankszámlaszámot kapsz, így ott utaláskor nem kell a közleményben megadni semmit.
Revolutról, Wise-ról is be tudsz utalni eurót, amerikai dollárt és angol fontot.
Ha töltöttél fel pénzt valamelyik egyenlegedre, akkor a Portfolio rész is megjelenik az appban:
Részvények és ETF-ek vásárlása
Ezt is nagyon egyszerűen el tudod végezni az app-ban.
Elsőnek fel kell töltened az egyenlegedet és utána tudsz tőzsdén kereskedni.
Az app-ban bal alsó részen a kereső ikonra nyomj rá, majd a keresőmezőre és ott tudsz keresni a részvények, ETF-ek között, de vannak kategóriák is, amelyek segíthetnek a gyorsabb keresésben:
Ha rámész egy részvényre, akkor felül elsőnek láthatod, hogy a tőzsdei piac éppen nyitva van-e. És alul a ‘Vétel’ gombra nyomva lehet vásárolni részvényt:
Tört részvények is vásárolhatóak és eladhatóak!
Tudsz tört részvényt is venni, tehát nem kell egy teljes részvényt megvásárolnod. Például egy darab Nvidia részvény éppen 1040 dollár. Viszont, ha nem szeretnél fizetni ennyit egy egész részvényért, akkor megadhatod azt is, hogy csak 200 dollárért akarsz venni és így a részvény egy tört részét megkapod.
Nem csak piaci megbízásban, az adott áron tudsz tört részvényt venni, hanem a limitáras megbízás is elérhető egész és tört részvényekre is. Ha te az Nvidia részvény egy felét szeretnéd megvenni, de akkor, ha egy részvény ára 800 dollárra csökken, a jelenlegi 1040 dollár helyett, akkor beállítasz egy limitáras megbízást és automatikusan vége fog menni a 0,5 Nvidia részvény megvásárlása, amikor egy darab részvény ára eléri a 800 dollárt.
ETF-ek esetén jelenleg még ez nem érhető el, tört ETF-eket nem lehet venni.
TBSZ számla már elérhető!
Már elérhető minden magyar adózó felhasználó számára a Lightyear TBSZ számla!
Ha magyarországi adózó vagy, akkor van lehetőséged TBSZ számlát nyitni. Röviden annyit jelent ez, hogy az első gyűjtő évben tudsz egy ilyen TBSZ számládra részvényeket és ETF-eket vásárolni, majd utána zárul a TBSZ számla és ha 5 éven belül nem bontod fel és nem adsz el belőle, akkor SZJA mentes lesz, nem kell 15% adót befizetned az esetleges nyereségből, ha eladnád. 3 év után is felbonthatod, akkor viszont 10% adót kell fizetned a nyeresség után és persze ennél hamarabb is kiveheted, de akkor a normál adózás lesz.
Ilyen TBSZ számlát szolgáltatónként évente egyet tudsz nytini (pl.: Interactive Brokers, KBC Equitas, Erste Broker), de a Lightyear ilyen TBSZ számlát jelenleg még nem kínál. Persze enélkül is tudsz kereskedni, nem kötelező ezt megnyitnod sehol, csak azzal számolj, hogy az adókedvezményt nem élvezed, ha mondjuk 5 év után adnál el a Lightyear számládról részvényeket vagy ETF-eket nyerességgel.
Ebben a cikkemben találsz több információt még a Lightyear TBSZ számláról.
Lightyear üzleti számla is elérhető
Elérhető a Lightyear Business (üzleti/vállalkozói) számla a Magyarországi felhasználók számára is!
Az üzleti számla létrehozása és fenntartása díjmentes, tehát nincs regisztrációs díj vagy havi számladíj és a kereskedési díjak megegyeznek a személyes Lightyear fiók díjaival.
További információkat és promóciót/kedvezményeket új regisztráltaknak ebben az átfogó cikkemben találsz.
A befektetési szolgáltatásokat a Lightyear Europe AS nyújtja. Felhasználói feltételek érvényesek: lightyear.com/hu/terms. Kérj szakszerű pénzügyi tanácsadást ha szükséges. A Lightyear nem nyújt adótanácsadást.
A cikkben olyan partner linkek találhatóak, amelyeken keresztüli regisztrálás után akár én jutalékot is kaphatok. Ha ezen keresztül regisztrálsz/vásárolsz, akkor nem fizetsz többet, sőt sokszor még így kaphatsz kedvezményt/krediteket vagy hosszabb ideig kipróbálhatod ingyen az ajánlott eszközt. FONTOS! Én csak olyan dolgokat ajánlok partner linkkel, amelyeket én is aktívan használok/használtam, előfizetek rá és teljesen pozitív véleményem van róla. 🙂
Fontos!: A cikkben leírtak csak az én tapasztalataimon alapszanak, ezekért felelősséget nem tudok vállalni. Nincs közvetlen kapcsolatom a Lightyear-rel és nem tartozok felelősséggel a szolgáltatásuk iránt! Bármilyen probléma, kérdés esetén a Lightyear ügyfélszolgálatát kell felkeresni!
“Lightyear használata: Forintra is kamat lekötés nélkül!” bejegyzéshez 4 hozzászólás
Kedves Zsolt !
Bár a beutalásról írtál, de mondjuk Wise-vel vagy Revoluttal lehet-e Eur-t, Dollárt, Fontot beutalni?
Illetve kiutalni hova lehet és milyen kondíciókkal ?
Kedves Róbert! Igen, természetesen lehet ezeket a devizákat is beutalni Wise-ról, Revolutról és más saját nevedre szóló bankszámlákról. A ‘Más devizák esetén a beutalás’ bekezdésben írtam erről, hogy be lehet utalni devizákat, de akkor odaírtam most, hogy Wise-ról és Revolutról is be lehet utalni. 🙂 A Lightyear oldalán az található, hogy a kiutalás is díjmentes.
Kedves Zsolt!
Ha a TBSZ megnyitása után az oda feltöltött pénzt széfbe rakom, akkor a kamatozást bukom?
Az értesítőben a kamat és a ki nem fizetett kamat megegyezik,
Ha lezárul a 2024 -es év és lezárul a 2024-es TBSZ-re való befizethetőség, az akkori beállítások 5 évre fixálódnak, vagy lehet változtatásokat tenni rajtuk?
üdv
Attila
TBSZ 2024 lezárása utána nem tudsz oda több pénzt betenni és kivenni (csak, ha feltöröd), de a TBSZ-en belül tudsz kereskedni. Akár széfbe is be tudod tenni ott az összeget, készpénzt, amit nem fektetsz be. Ebben a cikkben találsz a Lightyear TBSZ-ről még több infót: https://martincsekzsolt.hu/lightyear-tbsz-szamla-hasznalata/