Tartalom:
ToggleA Wise fizikai bankkártyát és virtuális/digitális kártyákat is kínál, ezeket akár ingyenesen is.
Maximum 3 digitális kártya hozható létre, de feltétel, hogy elsőnek fizikai kártyát meg kell rendelned (nem kell megvárni, hogy kézbesítsék a kártyát, a rendelése után már létre lehet hozni virtuális kártyákat).
Wise kártya igénylése
Elsőnek is regisztrálnod kell a Wise-ra, végig kell menni a regisztrációs folyamaton és ha aktív lesz a fiókod, akkor ott tudsz igényelni fizikai Wise kártyát:
- Nyisd meg a Wise alkalmazást, és válaszd a „Kártya” menüpontot.
- Érintsd meg a „Rendelj egy kártyát’ gombot.
- Válaszd a ‘Fizikai’ részt az opciók közül, és döntsd el a kártya típusát.
- Állíts be a bankkártya PIN-kódot.
- Add meg a szállítási címed, majd küldd el a kártya rendelését. A fizikai kártyának egyszeri 2420 forint díja van, utána nem kell fizetned évente a kártyáért, ha lejár, akkor újat fogsz kapni díjmentesen.
Külön cikkemben megtalálod a Wise regisztráció menetét itt.
További fontos, hogy ha a Wise-ra szeretnél regisztrálni, akkor azt csak online tudod megtenni! Ezenkívül szükséged lesz egy okostelefonra, amelyen tudod használni aWise app-ot. Asztali gép/laptop böngészőben is be tudsz lépni a Wise fiókodba később és ott is teljeskörűen tudod használni.
Ezenkívül egy telefonszámra is szükséged van, mert ez kell a regisztrációhoz és a későbbiekben is szükség lehet még rá, így egy aktív, általad használt telefonszámmal regisztrálj be.
A Wise-ról egy teljes útmutató cikket még itt találsz.
Milyen Wise bankkártyák elérhetőek?
Fizikai bankkártyák
Az első bankkártya díja 2420 ft, ami tartalmazza a kézbesítés díját is. Ezenkívül nem lesz a bankkártyának további díja, mint éves bankkártyadíj stb… ha lejár a kártyád, akkor díjmentesen fogsz kapni újat.
Digitális kártyák
Egyféle digitális kártya érhető el. Olyan digitális kártyát jelenleg nem kínál a Wise, ami egyszer használatos kártya és minden online fizetésnél változik a kártya adatai (Revolutnál van ilyen, ez az egyszer használatos virtuális kártya).
Maximum 3 digitális kártya hozható létre, de feltétel, hogy elsőnek fizikai kártyát meg kell rendelned (nem kell megvárni, hogy kézbesítsék a kártyát, a rendelése után már létre lehet hozni virtuális kártyákat).
Digitális kártyákat ugyanott tudsz létrehozni, ahol a fizikai kártyát rendelted meg.
A kártyákon minden olyan adat megtalálható lesz, ami szükséges például egy online fizetéshez. A kártyán szereplő név (kártyatulajdonos), a kártyaszám, a kártya lejárati ideje (hónap/év) és a CVC/CVV kód.
Online bankkártyás fizetésnél érdemes inkább virtuális kártyát használni, ezzel tudod növelni a biztonságot, lejjebb írok a virtuális kártyák létrehozásáról és használatáról.
Milyen típusú bankkártyát kapsz a Wise-tól?
Ez országonként eltérhet, de Magyarországon Visa típusú kártyát szoktak adni fizikai és digitális kártyánál is.
A Visa és MasterCard kártyák között nagyobb különbség nincs, ezt globálisan a legtöbb helyen elfogadják fizetésnél.
Olyan visszajelzések vannak, hogy egyes helyeken a készpénzfelvétel során MasterCard kártyával díj nélkül, míg Visa kártyával már díjat számol fel az ATM. Vagy vannak olyan fesztiválok, ahol érintéses fizetéshez csak MasterCard kártya használható (vagy ugye külön szerzel fesztiválhoz tartozó feltöltő kártyát).
De egyébként online, helyi üzletekben ha elfogadják a Visa kártyát, akkor a MasterCard-t is és fordítva…
Digitális / Virtuális bankkártya létrehozása
Virtuális bankkártyák használata egyre népszerűbb, mert ezzel el lehet kerülni az online fizetésekben rejlő veszélyeket és visszaéléseket. Ez nem egy kézzel fogható, fizikai kártya, így főleg online fizetéseknél tudod használni, de ha van NFC a telefondoban, akkor Google Wallet (korábban Google Pay) vagy Apple Pay appban Wise virtuális kártyát is be tudsz állítani és tudsz azzal is fizetni üzletekben, akár készpénzt felvenni (de ehhez kell az ATM támogatása is, ami nem olyan gyakori még). A Wise Visa típusú digitális kártyát ad, amivel igazából mindenhol tudsz online fizetni.
Maximum 3 digitális kártya hozható létre, de feltétel, hogy elsőnek fizikai kártyát meg kell rendelned (nem kell megvárni, hogy kézbesítsék a kártyát, a rendelése után már létre lehet hozni virtuális kártyákat).
Szóval virtuális/digitális bankkártyát akkor érdemes használni, ha mondjuk olyan weboldalon/webshopon fizetnél, amit még nem ismersz vagy bizonytalan vagy az oldalon, esetleg előfizetnél valamit és félsz attól, hogy az előfizetést nem fogod tudni könnyen lemondani.
A virtuális bankártya előnye, hogy pár kattintással létrehozható, megkapod a kártya adatait és a kártyát pár kattintással törölheted is, majd létre tudsz hozni egy másik virtuális bankkártyát, amelynek már új kártyaadatai lesznek. A Wise-nál egyszerre több virtuális bankkártyád is lehet (de maximum három).
Amit a Wise-nál (még?) nem beállítható, hogy maximum mekkora összeg vonható le egy adott virtuális kártyáról vagy nem lehet megadni, hogy maximum mennyi fizethető a kártyával egyszerre. Perselyeket érdemes létrehozni és oda elkülöníteni összegeket, azokról nem fog levonni a kártya. Érdemes annyi összeget tartani a különböző deviza számlákon, amennyire szükség van, a többit perselyekbe tenném…
Az viszont beállítható, hogy milyen fizetési módokat engedélyezz:
ATM-ből készpénzt is fel tudsz venni a virtuális kártyával
A digitális/virtuális kártyánál ez a funkció alapból ki van kapcsolva, így a kártyánál a fizetési módok résznél kell aktiválnod az ‘ATM készpénzfelvétel’ funkciót. De csak akkor fogsz tudni felvenni készpénzt a virtuális kártyával, ha az okostelefonod rendelkezik NFC technológiával és így az adott virtuális kártyát beállítottad a Google Wallet (korábban Google Pay) vagy Apple Pay applikációban, valamint fontos, hogy az ATM is képes legyen érintéssel kártyaadatokat beolvasni.
Ez a módszer azért lehet biztonságosabb, mert ezzel elkerülhető, hogy az ATM-nél ellopják/leolvassák a kártyádat, a PIN kódot megszerezzék. A virtuális kártya adatai továbbá megváltoztathatóak a készpénz felvétel után, így utána biztosan nem tudna senki sem ugyanazzal a kártya adatokkal tranzakciót elvégezni.
Wise hitelkártya is igényelhető?
Nem. A Wise jelenleg nem nyújt az ügyfelei számára.
Főleg autókölcsönzés miatt keresik sokan a hitelkártyákat, de ez nem elérhető jelenleg. Továbbá, több autókölcsönző igaz a hitelkártyát preferálja, de érdemes utánakérdezni, sokszor a debit kártyát is végül elfogadják a kaució zárolására, ebben az esetben ugye a kaució összegét zárolják a debit kártyádhoz tartozó számláról. A Wise debit bankkártyával így ezt ki tudod fizetni, erre használható.
Több Wise kártya is rendelhető egy fiókhoz?
Igen, kettő fizikai bankkártya is rendelhető. Az első fizikai kártya után viszont egy öko kártyát lehet rendelni, ami biológiailag lebomló kártya, mérgező anyagok nélkül és egy fenntartható csomagolásban érkezik.
Viszont gyakori kérdés szokott az lenni, hogy egy személynek van Wise számlája és két kártyát rendelne hozzá, hogy a párja/felesége/férje is tudja használni, ilyet lehet-e?
A Wise szabályzata szerint nem. Nincs a Wise-nál közös bankszámla, társszámla stb… Aki regisztrál a szolgáltatásra, számlát nyit és elvégzi a személyazonosság hitelesítését, az használhatja kizárólag a fiókját, a hozzá tartozó kártyát.
Ha más személy is szeretné használni, akkor neki is egy új Wise regisztrációt el kell végeznie, azonosítania kell magát stb…
Ez ugyanígy van a más, kereskedelmi bankoknál is.
Persze kérdés, hogy ki is tudja azt ellenőrizni, hogy te kinek a kártyájával fizetsz, főleg, ha már érintés nélkül, okostelefont a terminálhoz érintve lehet fizetni, a fizikai kártyának nálad sem kell lennie, sőt virtuális kártyával is lehet fizetni így…
Ha együtt szeretnétek használni egy számlát, akkor is inkább érdemes lehet két Wise fiókot, mindenkinek saját magának létrehoznia. Egymás közt a Wise-on ingyen tudtok pénzt küldeni a Wisetag segítségével, pár másodperc, könnyen követhető.
Wise kártyás fizetéskor melyik deviza egyenlegről vonja le az összeget?
Gyakran felmerülő kérdés az, hogy miként is vált, honnan is vonja le a Wise a kártyás fizetéskor az összeget? Vagy milyen szabályokat alkalmaz?
Ha például 100 eurót fizetsz a Wise fizikai vagy digitális kártyájával, akkor elsőnek az euró egyenlegedről próbálja levonni az összeget. Ha van a Wise euró egyenlegeden minimum 100 euró, akkor onnan levonja és sikeres a fizetés.
Ha mondjuk csak 80 euró van rajta, akkor azt levonja és utána a Wise arról a deviza egyenlegről fog váltani devizát és levonni, amelyik deviza egyenlegeden van összeg és ha több devizanemben is van 20 eurónyi összeg, akkor abból vált, amelyik devizával a legjobb az árfolyam.
Tehát nem feltétlenül a forint egyenlegedből fog váltani, az amerikai dollár egyenlegedből is átválthat 20 eurót…
Ha azt szeretnéd, hogy egy adott devizából biztosan ne váltson a Wise, akkor azt deviza összeget tedd át egy perselybe és onnan a kártyás fizetések nem vonnak le…
Mennyit lehet egyszerre kifizetni Wise kártyával? Van limit?
A Wise fizikai kártyával havonta maximum összesen 11 455 400 forintot tudsz kifizetni és egy napon belül is ki tudsz ennyit egyszerre fizetni, de akkor többet a Wise kártyáddal az adott hónapban nem tudsz fizetni. A havi limitek minden hónap első napján állnak vissza.
A limitek az összes Wise-kártyádra együttvéve érvényesek. Ha az egyik kártyádon eléred a limitet, akkor a másikon sem költhetsz már.
Hol tudod követni és szerkeszteni a kártya limitet?
A Wise appban lépj be alul a ‘Kártya’ menübe, menj a fizikai kártyádhoz és alatta a ‘Limitek’ menüpontra nyomj rá és utána a ‘Fizetési limiteken’ belül tudod szerkeszteni a kártyád limitét.
Fontos és mutatja is az app, hogy nem rögtön fog frissülni a limit szerkesztése (ez valószínűleg egy biztonsági funkció), így ezzel előre kell tervezni.
Wise kártya aktiválása
Amikor postán megérkezett a Wise kártyád, akkor elsőnek aktiválnod kell.
A kártya aktiválásához csupán az első fizetést chippel kell elvégezned. Tehát első vásárláskor ne használd még az érintéses fizetést, hanem chippel, a bankkártyát a terminálba behelyezve fizess. Ezután már a következő fizetésednél használhatod az érintéses fizetést is.
Ha a chippel történő fizetés elutasításra kerül, akkor használd a kártyát a következőkre egy ATM-nél:
- Készpénzfelvétel
- Egyenleglekérdezés
Ha elfelejtenéd a kártya PIN kódját, akkor azt bármikor az applikációban a ‘Kártya’ menüben a megfelelő kártyánál görgess le és ott a ‘PIN-kód megtekintése’ pontot válaszd.
Ha a helyes PIN kód megadásával sem tudnád aktiválni a kártyádat több helyen, akkor a bankkártya hibás lehet. Ebben az esetben írj a Wise appban az ügyfélszolgálatnak és/vagy igényelj új kártyát.
Wise kártya gyors blokkolása/befagyasztása és feloldása
Ha elvesztenéd a Wise kártyádat vagy csak nem találod, akkor az applikációba belépve pillanatok alatt inaktívvá tudod tenni a kártyádat, majd ha visszakerült hozzád, akkor ismét ugyanilyen gyorsan aktiválhatod (kártya zárolásának feloldása). És ez díjmentes (de egy esetleges kártyapótlásnak lesz díja).
Persze, ha elvesztetted és más találta meg vagy felmerülne az, hogy más is láthatta a bankkártyádon szereplő adatokat, akkor tiltás után semmisítsd meg a kártyát és rendelj egy újat.
Így tudod blokkolni/befagyasztani a kártyádat:
Lépj be az appba, majd válaszd alul a ‘Kártya’ menüpontot, menj a megfelelő bankkártyádra és nyomj a ‘Kártya blokkolása’ gombra:
Ha a kártya zárolását fel szeretnéd oldani, akkor ugyanerre a gombra kell rányomnod (kártya zárolásának feloldása).
Lejárt bankkártya és új bankkártya igénylése
Ha a meglévő Wise kártyád lejárna, akkor a Wise 60 nappal a lejárat előtt értesíteni fog emailben, mobi appban is és az app-ban a főoldalon is látni fogod ezt az értesítést. Arra egyszerűen rányomva fogsz tudni igényelni egy új kártyát. Ennek az igénylése és a kiszállítása ingyenes. A másik kártyát, ami le fog járni, azt fogod tudni használni a lejárati ideig, a másik új kártya mellett is.
Az új kártya igénylésénél meg tudod adni, hogy milyen postai címre kézbesítsék és pár napon belül meg fog érkezni a kártyád a postaládába. Ekkor kell megadnod a kártya PIN kódját is, de később az app-ban is meg tudod nézni bármikor. Ugyanúgy kell aktiválni az új kártyát is, tehát egy üzletben fizess a kártyával úgy, hogy azt belehelyezed a kártya terminálba és a PIN kódot megadod. De egy ATM-be is behelyezve, PIN kód megadása után is aktiválódik a kártya. Nem kell készpénzt felvenned ezért, megszakíthatod utána a folyamatot.
Ha elvesztetted a kártyádat vagy esetleg ellopták a kártya adataidat, akkor egyszerűen tudsz egy újat igényelni. A kártyapótlás díja 1404 forint.
Ezt az igénylést ugyanúgy a ‘Kártya’ menüpontban éred el, a ‘Kártya pótlása’ pontot választva menj végig a lépéseken.
Ha valamilyen technikai problémája lenne a kártyának, például nem működne az érintéses funkciója, akkor elsőnek vedd fel a kapcsolatot a Wise ügyfélszolgálatával és jelezd nekik az esetleg kártya hibát.
Wise kártya hozzáadása a telefonodhoz, NFC érintésmentes fizetés
Ha az okostelefonod, esetleg az okosórád rendelkezik NFC technológiával, akkor üzletekben a bankkártyád helyett, a telefonodat is hozzá tudod érinteni a terminálhoz és így tudsz fizetni. De akár digitális bankkártyát is be tudsz állítani.
Persze feltételnek kell lennie annak is, hogy az adott üzlet rendelkezzen olyan kártyaolvasó terminállal, ami tudja kezelni az érintésmentes fizetést is.
Google Wallet (Google Pay)
Frissítés: A Google Pay neve megváltozott, mostantól: Google Wallet!
2020 vége óta már Magyarországon is elérhető a Google érintésmentes fizetési alkalmazása, a Google Wallet. Az érintésmentes fizetési funkció a Wise, Revolut és a Monese felhasználók számára is biztosított.
Hol lehet fizetni Google Wallet-el?
A Google Wallet-el az interneten és minden olyan offline értékesítési helyen lehet fizetni, ahol azt a terminál lehetővé teszi (érdemes megkérdezni, ha nem egyértelmű). Fontos, hogy ebben az esetben nincs szükség internetkapcsolatra.
Wise kártya felvétele a Google Wallet-be:
A kártya felvétele rendkívül egyszerű, csak kövesd az alábbi 2 lépést:
- A Wise alkalmazásban menj a ‘Kártya’ menüpontba, válaszd ki a megfelelő kártyádat, majd alul nyomj rá a ‘Hozzáadás Google Wallet’ gombra.
- A kártya hozzáadásához kövesd a képernyőn látható lépéseket, majd kattints a “Rendben” gombra.
Apple Pay
A Wise kártya már az Apple Pay szolgáltatásba is felvehető. A már régóta közkedvelt érintés és pénztárca mentes fizetés, sok esetben meggyorsíthatja a fizetést.
A szolgáltatás jelenleg több, mint 30 országban érhető el, köztük Magyarországon is, de a Wise egyre több országban biztosítja ezt a fizetési lehetőséget.
A szolgáltatás az alábbi Apple eszközökkel működik:
- iPhone SE és újabb modellek
- iPad 3 és annál újabb modellek
- Touch ID-val rendelkező Mac-modellek
- Minden Apple Watch modell
Hol lehet fizetni Apple Payjel?
Az Apple Payjel az interneten és minden olyan offline értékesítési helyen lehet fizetni, ahol azt a terminál lehetővé teszi (érdemes megkérdezni, ha nem egyértelmű) vagy figyeljük az Apple Pay, PayPass jelzéseket. Fontos, hogy ebben az esetben nincs szükség internetkapcsolatra.
Wise kártya felvétele az Apple Paybe:
A kártya felvétele rendkívül egyszerű, csak kövesd az alábbi 2 lépést:
- A Wise alkalmazásban menj a ‘Kártya’ menüpontba, válaszd ki a megfelelő kártyádat.
- Majd alul nyomj rá a ‘Hozzáadás az Apple Tárcához’ gombra.
Wise kártya hátrányai
A Wise kártyának igazából nem igen lehet hátrányait felsorolni, mert a Visa vagy MasterCard által kibocsátott kártyákat a világon nagyon sok helyen elfogadják és a legtöbb kereskedelmi bank is ilyen bankkártyákat ad az ügyfeleinek.
Tehát, ahol a világon elfogadják a Wise kártyád típusát, ott fogsz tudni nagy valószínűséggel fizetni.
Ugyanígy az interneten is tudsz fizetni a Wise kártyáddal, a legtöbb webshop/weboldal elfogadja a MasterCard és Visa típusú bankkártyákat.
Amit én lehetséges hátránynak találok, hogy a kártyás fizetésnek van egy limite havonta. Persze nem valószínű, hogy a legtöbb felhasználó havonta több mint 11 455 400 forintot fizetne ki a Wise kártyájával, de azért egyeseket érinthet, mert lehetnek akár olyan projektek (pl.: felújítás, autóvásárlás stb…), amikor ennél több összegre van szükség. Igaz ebben az esetben érdemes az átutalást választani, mert több devizanemben (pl.: forint, euró) az utalásnak nincs díja…