CVC és CVV kód

CVC kód és CVV kód

Mi is az a CVC és CVV kód?

A CVC kód és a CVV kód (Card Verification Value/Code) igazából ugyanazt a háromjegyű számot jelenti, ami a bankkártyák hátulján megtalálható és az online vásárláskor szoktuk megadni. Egy üzletben, ha kártyával fizetünk, akkor a kártyához tartozó 4 számjegyű PIN kódot szoktuk megadni a bankterminálon, viszont ha online, az interneten például egy webshopban vásárolunk és a kártyás fizetést választjuk, akkor a CVC vagy CVV kódot szoktuk megadni, a kártyára írt név, a kártyaszám és a kártya lejárati dátum mellett.

A MasterCard típusú kártyáknál hívjuk CVC vagy CVC2 kódnak ezt a három számjegyet.

Visa típusú kártyáknál meg CVV vagy CVV2 kódnak hívjuk ezt a három számjegyet.

Továbbiakban csak CVC kódként fogom említeni.

Mutatok pár példát, hogy hol található a kártyákon a CVC kód. A kártya hátulján az aláírás csíkon vagy utána található általában:

K@H kártya CVC kód
K&H MasterCard bankkártya CVC kód

Revolut kártya CVV kód
Revolut Visa bankkártya CVV kód

Válts és utalj devizát kedvezményesen! Tekintsd meg a teljes útmutató cikkemet a Revolutról »

Wise kártya CVC kód
Wise MasterCard kártya CVC kód

Válts és utalj devizát kedvezményesen! Tekintsd meg a teljes útmutató cikkemet a Wise-ról »

Curve kártya CVC kód
Curve MasterCard kártya CVC kód

Biztonság miatt található a kártyákon a CVC kód

A bankkártyák adatai könnyen ellophatóak, ezért is található a CVC kód minden esetben a kártyák hátulján. De vannak már olyan kártyák, amelyeknél a kártya előlapján a bankkártya szám, lejárati idő, név sem szerepel, minden a kártya hátulján megtalálható, ezzel is növelve a biztonságot.

Ha megszerzik/ellopják egy bankkártya adatait, akkor azzal egyes weboldalakon tudnak fizetni. Igaz több weboldalon és online szolgáltatónál nem elegendő csak a kártya adatait megadni, további hitelesítés is szükséges (2-faktoros hitelesítés), de bőven vannak olyan oldalak, ahol az utóbbi nem szükséges, akár még a CVC kód sem a kártyáról!

Ezért is javasolt akár érintéssel fizetni (PayPass) a bankkártyával egy üzletben vagy ha van NFC technológia az okostelefonban vagy okosórában, akkor a bankkártyát elő sem kell venni a fizetéshez.



Minden online vásárláskor meg kell adni a CVC kódot?

Nem minden oldalon kötelező megadni a bankkártya CVC kódját! Amazon, Booking.com, Ebay oldalán is nem biztos, hogy a CVC kódot kérni fogja a rendszer.

A kártyakibocsátók nem várják el azt, hogy kötelezően be kellene kérni a CVC kódot, de például a MasterCard egyedül az online szerencsejáték (non face-to-face gambling) esetén írja elő a biztonsági elem kötelező használatát.

A kereskedőktől például magyar jogszabály vagy a Magyar Nemzeti Bank sem várja el azt, hogy ezt a háromjegyű biztonsági kódot elkérjék fizetéskor.

De egyébként manapság legtöbbször nem elég a bankkártyánk adatait megadni, hanem egyéb hitelesítés is kell (2-faktoros hitelesítés), a bank app fog adni egy jóváhagyási kérelmet vagy SMS-ben érkezik biztonsági kód, tehát sok esetben a CVC kód kérdése csak egy plusz adat megadása, nem ez fogja megadni ma már a teljes biztonságot.

Minden esetben mérlegelj és megbízható oldalakon fizess, vásárolj online.

Le lehet kaparni, festeni a bankkártyán a CVC kódot?

Igen, biztonsági okokból akár lekaparhatod/lefestheted, de szerintem ezt csak akkor csináld, ha a bankkártya adatait egy applikációban, a fiókodban is meg tudod nézni bármikor. Így biztosan nem történik meg az, hogy elfelejtenéd a CVC kódot.



Hogyan tedd még biztonságosabbá a bankkártyádat és az online fizetést?

Adok pár tippet, amivel csökkentheted és megelőzheted a kockázatát annak, hogy ellopják a kártyád adatait és visszaéljenek azzal:

  • Ha van rá lehetőséged, akkor az üzletekben mindig érintéses fizetést végezz a kártyáddal (PayPass), tehát a kártyát csak a bank terminálhoz érintsd.
  • Ha van NFC technológia az okostelefonodban vagy az okosórádban, akkor nézd meg azt, hogy a bankod és a bankkártyádat össze lehet-e ezzel kötni, mert ennek beállításával a kártyádat nem kell használnod a fizetéskor, az okostelefonodat kell a terminálhoz érintened a kártyád helyett. Általában a Google Wallet (régebben Google Pay) vagy az Apple Pay szolgáltatását szokták használni, de lehet saját fejlesztésű appjuk is a bankoknak. Ha nincs ilyen fejlesztésük, akkor például a Curve kártya segíthet ebben, azzal át tudod akár hidalni ezt az akadályt, ebben a teljes útmutató cikkemben írok a Curve-ról.
  • A bankkártyádhoz kapcsolódó bankszámládon mindig csak annyi pénzt tarts, amennyire szükséged van, ha van lehetőséged, akkor hozz létre egy alszámlát, megtakarítási számlát és ott tartsd a további összeget.
  • Állíts be limitet a kártyás fizetésekhez.
  • Ha a bankod/szolgáltatód kínál virtuális kártyát, akkor azt használd az online fizetésekhez.
  • A kártyád adatait ne add meg soha senkinek! Például a bankod sem fogja elkérni a kártyád adatait telefonon, ha ilyen hívást kapnál, akkor gyanakodj és inkább szakítsd meg a hívást, majd utána hívd fel a bankodat a hivatalos telefonszámán és érdeklődj.
  • Mindig nézd meg jól, hogy milyen webshopban, oldalon vásárolsz és fizetsz a kártyáddal. Megbízható helyeket válassz! Ha nem egy ismert webshopban vásárolsz, akkor kicsit nézd meg jobban, elérhetőek-e a kapcsolati adatai, van-e feltöltve adatkezelési szabályzata, ÁSZF oldala, vagy segíthet az is, hogy van-e Facebook, Instagram oldala megfelelő követői számmal, aktivitással stb… Google-be írd be az oldal nevét és keress rá, nincsenek-e már negatív visszajelzések, tapasztalatok másoktól…
  • Nézz utánna annak, hogy miként tudod a leggyorsabban letiltani/befagyasztani a bankkártyádat, ha esetleg azt elveszítenéd, ellopnák vagy illegálisan használnák. Több szolgáltatónál a telefonos app-ban is gyorsan le lehet tiltani a kártyát vagy a bankodnak van egy olyan telefonszáma, amit gyorsan fel tudsz hívni és kérheted a kártya letiltását. Nézd ezt meg, hogy ha baj lenne, akkor gyorsan tudd, hogy hol kell tiltani a kártyádat.