Wise Business számla – Céges számla tudnivalók

Wise Business számla tudnivalók

A Wise Business számla kiváló lehet neked, ha sokat utalsz havonta, sokat váltasz más devizára (és sok kifizetést nem forintban kell teljesítened), különböző devizában érkezik bevétel, kollegáknak különböző hozzáféréseket szeretnél beállítani és így átláthatóbbá/szabályozottabbá tenni a céges költéseket. Ezek mellett még sokat spórolnál a díjakon egy magyarországi bank vállalkozói számlájához képest, amelyeknél mindenféle tranzakcióért magas díjakat kell fizetni.

Kinek kötelező és érdemes ilyen Wise Business számlát nyitnia Magyarországon?

Magyarországon az áfakörbe tartozó vállalkozóknak, cégeknek kötelező vállalkozói számlát nyitnia. Ha olyan vállalkozó vagy, akinek áfával nem kell a díjait megterhelni, nem kell áfát bevallanod, akkor egyéni számlát is nyithatsz magyar bankoknál, a NAV-nak ez megfelel.

De a Wise-nál minden esetben vállalkozásból származó bevételt csak Wise Business számlán lehet fogadni/kezelni, erre a Wise személyes/magán számla nem használható. Az ÁSZF-ben erre ki is térnek (1.4.-es pontban).

De érdemes is külön kezelni a vállalkozásból származó bevételeket, kiadásokat. Tehát egy banknál nem érdemes az egyéni, mindennapi kiadásokra használt bankszámládat az egyéni vállalkozásodhoz használni. Különítsd el inkább, hogy külön lásd és kezeld a vállalkozói bevételeidet, kiadásaidat. Egy banknál erre az esetre létre tudsz hozni külön számlákat egy fiókon belül.

Lehet-e Magyarországon a Wise Business számlát használni, mint egyedüli vállalkozói számla?

Röviden: Nem.

Magyarországon a törvények szerint, ha vállalkozói számla nyitására vagy köteles, akkor egy Magyarországon bejegyzett banknál kell ezt megtenned mindenképp. A Wise nem tartozik ide, így egyedüli vállalkozói számla nem lehet csak a Wise-nál.

Természetesen a magyar vállalkozói bankszámla mellé egy Wise Business számlát is tudsz nyitni. A Wise Business számlára érkezhet a bevételed és onnan tudsz is kiutalni, költségeket kifizetni bármilyen devizában.

Fontos, hogy a Wise Business számládat is a NAV felé be kell jelentened, ebben például a könyvelőd tud segíteni.

A Wise fiókodban magyar nyelven le tudod tölteni a számlakivonatokat és ezt a könyvelőd fel fogja tudni használni.

A fent leírt információkban a Nueva könyvelő és adótanácsadó iroda nyújtott segítséget.

Főbb előnyök

  • Könyveléshez elfogadott számla (de nem lehet kizárólagos, ahogy ezt fent írtam is). Bevétel érkezhet erre a számlára is, magyar nyelvű számlakivonatok letölthetőek stb…
  • Magyar forint számlaszámot kapsz (nem gyűjtő számlaszámot)
  • Egyszeri díja van, utána nem kell fizetned havi, éves számlavezetési díjat és mást.
  • Első Wise kártya ingyenes.
  • A Wise egyenlegről a kiutalásoknak nincs díja a legtöbb devizában. Tehát a Wise Business forint egyenlegedről egy magyar bankszámlára díj nélkül tudsz utalni forintot (nincs jelenleg állami tranzakciós illeték/adó sem). Eurót is ugyanígy díj nélkül tudsz kiutalni.
  • Kedvező, közép árfolyamhoz közeli devizaváltás.
  • Csapattagokat/kollégákat tudsz a számlához hozzáadni, különböző szintekkel. Felügyelni tudod a kiadásokat, külön Wise kártyákat tudsz rendelni mindenkinek.
  • Billingo számlázó rendszeréhez könnyen integrálható a Wise.

Milyen költségei vannak a Wise Business számlának?

A díjak idővel változhatnak, ezért mindig nézz utána ennek ezen az oldalon.

Számlanyitás díj:Egyszeri 18 910 Ft a díja. Nincs havi vagy éves díja a számlának ezek után. Egyenlegeket 50+ különböző pénznemben tudsz pillanatok alatt nyitni (nincs díja ennek sem).
A számlához tartozó első kártya:Ingyenes
Minden további megrendelt kártya díja vagy elveszett kártya cseréje:1400 Ft / kártya
Pénz tárolása a számlán bármilyen devizában:Nincs díja
Utalás fogadása (AUD, CAD, EUR, GBP, HUF, NZD, RON, SGD, TRY és nem wire típusú USD utalások fogadása):Ingyenes
USD wire utalások fogadása (fix díj):4,14 dollár

Utalások és váltások díjai:

Ezek sok mindentől függ, hogy például milyen módon utalsz és milyen devizában. Ezen az oldalon találsz egy kalkulátort, amelyben meg tudod nézni az esetleges díjakat.

Ha a Wise egyenlegedről utalnál ki egy másik bankszámlára, akkor ennek a díja ingyenes, jelenleg a magyar állami tranzakciós illetéket/adót sem kell megfizetni. Nézd meg több devizára is, de euró, angol font kiutalásnak sincs díja:

Wise Business számla hátránya

Ami így egyetlen hátránya lehet a Wise-nak, hogy nem minősül banknak, hanem egy online pénzügyi intézmény.

Magyarországon és sok más európai országban bejegyzett bankoknál az ügyfelek vagyona, számlákon tárolt összegeire egy betétvédelmi alap szokott vigyázni. Ha valami történne az adott bankkal (pl. csődbe menne), akkor az ügyfeleit ez a betétvédelmi alap általában 100 ezer euróig kifizeti a károsultakat.

A Wise nem tartozik ilyen betétvédelmi alapba, de Angliában pénzügyi védelmi programba tartozik, az ügyfelek vagyonát külön, megfelelő helyeken tárolja. Erről ebben a cikkben olvashatsz többet.

Persze eldöntheted, hogy így a céges pénzeket, amelyeket nem forgatsz, nem költesz el, hanem tárolod számlán hosszabb ideig, hol akarod tartani. Ha egyébként is köteles vagy egy magyarországi banknál vállalkozói számlát nyitni, akkor lehet érdemes ott tárolni, oda beutalni azt az összeget, amit hosszabb ideig nem használnál fel. És a rendszeres tranzakciókat, devizaváltásokat, beszállítók felé intézet utalásokat meg a Wise számládról intézed.

A Wise egyébként évek óta profitot termel, az angol tőzsdén is be van jegyezve.

Ezenkívül egy olyan rendszert hoztak létre, amelyet integrálni tudnak a világ nagy bankjainak rendszereihez is. Franciaországban a 2 legnagyobb bankkal már együttműködnek és a Wise már 12 banki partnerkapcsolatot ápol 4 kontinensen; együttműködő partnerük többek közt a Monzo, az N26, a bunq, a Neon, valamint a szingapúri Aspire és az ausztrál Up Bank is.

Szóval a cég láthatóan működik, évek óta profitot termel, valamint egyre több és nagyobb nemzetközi bankhoz integrálja a rendszerét.

Csapattagok hozzáadása – Kollégák/partnerek hozzáadása

Egy nem olyan régen megjelent új funkció a Wise céges fiókban, hogy csapattagokat is hozzá tudsz adni a céges fiókhoz, különböző engedélyeket tudsz adni. Így, ha valaki intézi neked például az utalásokat, akkor a csapat megfelelő tagjának hozzáférést tudsz adni, de társkártyát is tudsz rendelni, ennek díja: 1400 Ft/kártya.

Kattints a ‘Lehetőségek’ menüpontra és a ‘Csapat’ ponton belül megtalálod a ‘Csapattagok hozzáadás’ gombot, amelyre kattintva hozzá tudsz adni felhasználót, a kiválasztott szerepkörrel:

Többféle szerepkör közül tudsz választani:

Csapat jóváhagyási feltételek beállítása

Be tudsz állítani olyan összeghatárt, amihez jóváhagyásra van szükség egy admintól, ha például egy aszisztens utalna.

A jóváhagyási szabályok működése:

Amit tehetsz:

  • Az adminok fiókonként egy jóváhagyási szabályt állíthatnak be, például: „minden 100 GBP feletti kifizetéshez jóváhagyás szükséges”
  • A feltételben megadott összeg feletti utalások jóváhagyást igényelnek, még akkor is, ha egy admin hozta őket létre.

Meghívhatod csapatod tagjait, hogy asszisztensként csatlakozzanak:

  • Ez az új szerep lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy jóváhagyást igénylő kifizetéseket hozzanak létre. Az asszisztensek nem utalhatnak önállóan

Korlátozások:

  • Csoportos utalásokhoz egyelőre nem állíthatók be jóváhagyási feltételek. Ha létrehozol egy szabályt, csoportos utalásokat nem tudsz majd indítani.
  • A Wise API felületén történő, valamint a könyvelési szoftverekkel és banki integrációval létrehozott utalásokra nem alkalmazható jóváhagyási szabály

További információt a Wise céges számláról itt találsz vagy keresd bátran a magyar nyelvű ügyfélszolgálatukat, itt van az ügyfélszolgálat elérhetősége.

Wise számlán tárolt összeg kamatozása – Egyenleg visszatérítés

Ahogy a Wise személyes számlákon/egyenlegeken, úgy a Wise Business egyenlegeken és perselyekben tárolt összegekre a Wise kamatot/visszatérítést fizet minden hónapban.

A egyenleg visszatérítésről itt találod a Wise cikkét, de pár dolognak még utánajártam, hogy minél tisztábbak legyenek az információk, ezekkel kiegészítve foglalom itt össze.:

Amiket tudnod kell erről:

  • Euró, amerikai dollár és angol font deviza egyenleg esetén van visszatérítés.
  • A perselyekben tárolt összegekre is jár visszatérítés.
  • Wise személyes és Business (céges) fiókokra is érvényes.
  • A pénzvisszatérítés mértéke minden hónapban változik és mindig a következő hónap elején kapod meg az előző hónap után járó visszatérítést.
  • A Wise Europe Belgium adóügyi joghatósága alá tartozik, ahol a pénzvisszatérítés után 30% forrásadó fizetendő. Ezt az adót levonja a Wise, mielőtt a pénzvisszatérítés a számládra kerülne, és befizetik a belga adóhatóságoknak.
  • A visszatérítés összegét megállapításához azt veszi a Wise alapul, hogy naponta mekkora összeget tartottál az egyenlegeden. Ezután ezt összesíti és a hónap végén eszerint határozza meg az egyenleg visszatérítést. 

Nem részesülhetsz pénzvisszatérítésben, ha:

  • az EGT-n kívül regisztrált Wise számlád van
  • nem tartasz a számládon EUR-t, GBP-t vagy USD-t
  • a pénzedet Vagyonként tartod (ez jelenleg csak az Egyesült Királyság lakosainak elérhető)
  • a fiókodat felfüggesztették vagy zárolták
  • az egyenleged mínuszban van
  • az adózás előtti pénzvisszatérítés összege 0,01 alatt lenne az adott jogosult pénznemben
  • lemondtál az egyenleg-visszatérítésről
  • ha úgy véli a Wise, hogy megszegted az ügyfélmegállapodásukat

Mennyi kamatot, visszatérítést kaphatsz?

Az éves pénzvisszatérítési ráta változó, és a Wise által szerzett kamatok, illetve a pénzed biztonságban tartásának költségeitől függően változhat vagy lehet végleges. Emailben is megkapod minden hónap elején a visszatérítésed összefoglalóját. A Wise fiókodban külön látod az aktív deviza egyenlegek visszatérítéseit és a perselyben található egyenlegek visszatérítéseit.

Például 2023. szeptemberben tárolt összegre az éves kamat ennyi volt:
EUR: 1,99 %
GBP: 3,12 %
USD: 3,85 %

Billingo online számlázó rendszerbe integrálták a Wise-t is!

Billingo online számlázó rendszerében 2021-ben 10 hazai nagy bankkal elkészítették az integrációt. Egyetlen összekötéssel minden egyes, a netbankban is megjelenő tranzakció adatai a Billingo Bankszinkronban is elérhetők, így platformváltás nélkül, közvetlenül az online számlázódban bármikor, naprakészen látod a pénzügyeid alakulását is. További infót itt találsz erről.

Na most ehhez csatlakozott a Wise is, így a vállalkozások között egyre népszerűbb Wise szolgáltatása, tranzakciók is integrálthatóak a Billingo fiókba. További infót itt találsz erről.

Tudsz indítani Wise utalást a Billingo fiókodban anélkül, hogy a Wise fiókba be kellene lépned. Itt van pár előny, információ erről:

  • a kiadások menüből néhány gombnyomással indíthatod el az utalást, ehhez nem kell külön belépned a netbankodba,
  • a Billingo automatikusan szinkronizálja az utalás adatait, így azokat nem kell külön, manuálisan, egyesével begépelned,
  • pénznemenként akár több utalást is egyszerre indíthatsz, ezzel még több időt spórolsz, 
  • sikeres átutalást követően a Billingo automatikusan fizetettre állítja a kiadások menüben a számládat.

A Wise utalás minden Billingo Pro csomagban ingyenes. A Billingóból indított belföldi és nemzetközi utalásokért nem számítunk fel extra tranzakciós díjat sem. Utóbbi minden esetben a Wise szerződésed alapján fizetendő.

Ha még nem regisztráltál a Billingo online számlázó rendszerébe, akkor ide kattintva ajándék 2 hónapos ingyenes előfizetéssel kezded el a használatát! Én is ezt a számlázó rendszert használom.

A cikkben olyan partner linkek találhatóak, amelyeken keresztüli regisztrálás után akár én jutalékot is kaphatok. Ha ezen keresztül regisztrálsz/vásárolsz, akkor nem fizetsz többet, sőt sokszor még így kaphatsz kedvezményt/krediteket vagy hosszabb ideig kipróbálhatod ingyen az ajánlott eszközt. FONTOS! Én csak olyan dolgokat ajánlok partner linkkel, amelyeket én is aktívan használok/használtam, előfizetek rá és teljesen pozitív véleményem van róla. 🙂

Fontos!: A cikkben leírtak csak az én tapasztalataimon alapszanak, ezekért felelősséget nem tudok vállalni. Nincs közvetlen kapcsolatom a Wise-al és nem tartozok felelősséggel a szolgáltatásuk iránt! Bármilyen probléma, kérdés esetén a Wise ügyfélszolgálatát kell felkeresni!